Džiugi žinia – vidaus reikalų ministras nemato poreikio jungti savivaldybių priešgaisrines tarnybas prie PAGD

Vidaus reikalų ministras Vladislavas Kondratovičius paklaustas dėl priešgaisrinės saugos sistemos centralizavimo, kai savivaldybių priešgaisrinės tarnybos būtų prijungiamos prie Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (toliau – PAGD), teigė, kad poreikio jungti tokias tarnybas nemato.

Šiuo metu Lietuvoje turime dviejų lygių sistemą, kurią sudaro savivaldybių priešgaisrinės tarnybos ir valstybinė priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba. Tačiau tokios priešgaisrinės sistemos modeliu buvo nepatenkinta buvusi Vidaus reikalų ministrė. Pasak tuometės ministrės Agnės Bilotaitės, tik centralizavimas leistų sukurti tokią priešgaisrinę saugą, kuri atitiktų šių dienų poreikius.

Europos Sąjungos šalyse savivaldybės, o ne centralizuota valdžia yra atsakingos už gaisrų gesinimą ir gelbėjimo tarnybų tinklą. Lietuva, kaip ir kitos šalys, dar 1999 m. ratifikavo Europos vietos savivaldos chartiją, kuri pasisako už valdžios decentralizavimą. Negana to, chartijoje nurodoma, kad viešųjų pareigų įgyvendinimas pirmiausia turi tekti toms valdžios institucijoms, kurios yra vietinės ir arčiausiai savo piliečių, todėl gali geriausiai atliepti tų pačių piliečių interesus.

 Ministras kalbėdamas apie savivaldybių priešgaisrinių tarnybų ateitį teigė, jog jų egzistavimas yra būtinas ir neatsiejamas nuo regioninės politikos sėkmės. Svarbu pažymėti, jog minėtos ugniagesių tarnybos leidžia efektyviai dirbti krizinėse situacijose, kai reikia greitos reakcijos ir komunikacijos su savivalda.

____________________________________________________________________________

Visą Vidaus reikalų ministro komentarą galite skaityti čia:

Ministras nemato poreikio savivaldybių priešgaisrinių tarnybų jungti prie PAGD

Vidaus reikalų ministras Vladislavas Kondratovičius sako nematantis poreikio savivaldybių priešgaisrinių tarnybų jungti prie Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD).

Centralizuotą sistemą sukurti siekė praėjusios kadencijos Vidaus reikalų ministerija. Tuometė ministrė Agnė Bilotaitė tvirtino, jog šiuo metu veikianti dviejų lygių sistema, kurią sudaro savivaldybių priešgaisrinės tarnybos ir valstybinė priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba, yra fragmentuota ir neatitinka šių dienų poreikių.

„Mes kalbame apie stiprius regionus, tai tikrai manyčiau, kad tų dabartinių savivaldybės tarnybų egzistavimas būtinas. Tai yra tiesioginis ryšys su savivalda, su gyventojais“, – pirmadienį išplatintame LRT portalo interviu kalbėjo ministras, paklaustas apie sistemų centralizavimą.

Jo teigimu, krizinėse, ar greitos reakcijos reikalaujančiose situacijose savivaldybių tarnybos geba efektyviau komunikuoti su pačia savivalda.

„Jie ten tarpusavyje kiekvieną dieną bendrauja, savivaldos vadovai yra ekosistemos dalis ir jie normaliai bendrauja. Panaikindami (savivaldybių tarnybas – BNS), atitolsime nuo savivaldos, atitolsime nuo regionų. Atrodytų, kad žmonės tie patys, galbūt komandų skaičius būtų panašus, bet vis tiek tas ryšys būtų per kažką, o čia vis tiek būtų tiesioginis“, – kalbėjo V.Kondratovičius.

Praėjusiais metais kritiką jungimui yra išsakiusi ir Lietuvos gaisrinės saugos asociacija. Pasak jos, šalies priešgaisrinė gelbėjimo sistema neveiks efektyviai, jei bus atsisakyta savivaldybių priešgaisrinių tarnybų.

Šiuo metu savivaldybių tarnybos, kurių yra 48 – savarankiški, PAGD nepavaldūs juridiniai asmenys.

Autorinės teisės 15 min